Uroczystość z okazji 60-lecia Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP

10 października 2017

W dniu 28 września 2017 r. odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone 60. rocznicy wpisania Sekcji Emerytów i Rencistów do Statutu ZNP. Otwarcia spotkania dokonał Andrzej Gryguć, Prezes Okręgu Podlaskiego ZNP. Powitał zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wiktoria Blakicka – wicedyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Halina Szuchnicka i Hanna Kalinowska – przedstawicielki Stowarzyszenia Akademia plus 50 w Białymstoku, Halina Gerwat – wieloletnia działaczka ZNP w Łomży, Irena Grabowiecka – wieloletnia przewodnicząca Okręgowej SEiR, Lucyna Karasińska – wieloletnia wiceprzewodnicząca Okręgowej SEiR, Andrzej Todorski – były prezes Okręgu Podlaskiego ZNP, członkowie Zarządu Okręgu Podlaskiego ZNP, Prezesi Oddziałów ZNP, członkowie Klubu Młodego Nauczyciela oraz licznie przybyli seniorzy z całego województwa podlaskiego.

Następnie głos zabrała Teresa Kowalska, Przewodnicząca Okręgowej SEiR, która po przedstawieniu tematyki spotkania, poprosiła o wprowadzenie Sztandaru Zarządu Okręgu Podlaskiego ZNP. Zebrani odśpiewali hymn związkowy.

Historię powstania sekcji zaprezentował Jan Dworakowski – historyk, regionalista, kustosz Muzeum  Oświaty przy VI LO w Białymstoku. W swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęcił zasłużonym ludziom, których praca przyczyniła się do zaktywizowania środowisk emerytów na Podlasiu. Przypomniał, że historia Sekcji rozpoczęła się 10 października 1957 r., kiedy powstała Krajowa SEiR. Dała ona impuls do zawiązywania się sekcji w okręgach i oddziałach. Wyraźnie zaakcentowane zostało to, że Sekcja Emerytów i Rencistów stanowi integralną część Związku. Do jej powinności należy realizacja zadań określonych w Statucie ZNP oraz Regulaminie Sekcji.

W podniosły nastrój uczestników spotkania wprowadził wiersz pt. „Nauczycielem byłam” autorstwa Bogusławy Warakomskiej-Krzywickiej, przewodniczącej Oddziałowej SEiR w Białymstoku, odczytany przez Bożenę Lewicką z Oddziałowej SEiR w Mońkach, a także odśpiewanie pieśni „Radość najpiękniejszych lat”, w wykonaniu Oli Czaplickiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie.

W kolejnej części spotkania zwrócono uwagę na współczesne wyzwania Sekcji. Do jej głównych zadań należy obrona interesów emerytów i rencistów, reprezentowanie ich wobec władz związkowych i innych, opiniowanie aktów prawnych dotyczących spraw emerytów i rencistów. Członkowie Sekcji niosą pomoc potrzebującym, samotnym, schorowanym seniorom. Ważnym punktem w działalności  Okręgowej SEiR jest  integracja z młodymi w ramach tzw. „ścieżki międzypokoleniowej”, wspieranie czynnych nauczycieli  poprzez uczestnictwo w manifestacjach, pikietach, zbieraniu podpisów w ważnych dla Związku sprawach. W ramach Sekcji emeryci rozwijają swoje pasje, zainteresowania poprzez organizowanie wycieczek, propagowanie zdrowego stylu życia, wykonywanie rękodzieła. Współpracują z innymi emerytami skupionymi w klubach osiedlowych, stowarzyszeniach, uniwersytetach trzeciego wieku. Umożliwia to wymianę pomysłów, czerpanie inspiracji.

Dobry nastrój spotkania podtrzymała kolejna pieśń Oli „Co się śni niewidomym”.

Po wyprowadzeniu Sztandaru Zarządu Okręgu Podlaskiego ZNP, wspomnieniami podzieliły się koleżanki: Irena Grabowiecka i Lucyna Karasińska.

Na zakończenie zaśpiewano wspólnie „Pieśń Seniorów ZNP” oraz „Pieśń jesieni”. Inicjatorkami wspólnego śpiewu były Koleżanki z Oddziałowej SEiR w Grajewie.

Spotkaniu towarzyszyła miniwystawa pt. „Twórczość seniorów”, którą przygotowały Koleżanki z Oddziałowych SEiR w Augustowie, Białymstoku i Mońkach.

Po uroczystości Prezes Okręgu Podlaskiego ZNP zaprosił wszystkich na obiad w restauracji „Gracja”.

„Nauczycielem byłam

Lata powojenne

I trudna współczesność

A pamięć wciąż żywa