IX Kresowy Zjazd Nauczycieli „Młodzi, twórczy, aktywni…”

17 czerwca 2016

W dniach 03-05 czerwca 2016r. w Sokółce odbył się kolejny, dziewiąty już zjazd młodych nauczycieli. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Mieczysław Kazimierz Baszko, Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego – Krzysztof Baszczyński, Prezes Okręgu Podlaskiego ZNP – Andrzej Gryguć, Przewodnicząca Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela – Aneta Mastalerz, Wiceprzewodniczącym Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela – Maciej Sikut, Zastępca Burmistrza Sokółki – Adam Kowalczuk. W spotkaniu udział wzięła również Przewodnicząca Okręgowego Klubu Młodego Nauczyciela kol. Anna Geniusz.

Spotkanie rozpoczął prezes K. Baszczyński, który poruszył najbardziej aktualne problemy, z jakimi borykają się nauczyciele. Wspomniał o inicjatywie dotyczącej zamiany subwencji na dotacje, o bardzo niskiej frekwencji wśród zebranych podpisów, nie tylko zwykłych nauczycieli, ale również związkowców.  Poruszył także temat obowiązkowego doszkalania się nauczycieli, nowej podstawy programowej, oraz głębokiej reformy szkolnictwa zawodowego, co będzie skutkować licznymi zwolnieniami nauczycieli praktycznej nauki  zawodu.

Kolejny wystąpił, Romuald Mazur, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, który omówił „Kompetencje Rady Pedagogicznej, nadzór pedagogiczny w szkole”. Szczegółowo omówił on zarówno kompetencje, jak i obowiązki Rady Pedagogicznej.  Podstawy prawne nadzoru pedagogicznego oraz ewaluację zewnętrzną i wewnętrzną.

Pani Ewa Kowalewska, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Autystycznego, przeprowadziła prelekcję nt. „Praca z uczniem posiadającym orzeczenie o kształceniu specjalnym w szkole masowej ze szczególnym uwzględnieniem autyzmu i Zespołu Aspergera”. W trakcie wykładu zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczące kształcenia dzieci niepełnosprawnych, dzieci z zespołem Aspergera oraz z autyzmem. Omówiono zarówno kwestie prawne, jak również obowiązki szkoły w stosunku do takiego dziecka.

W sobotę, mec. dr Radosław Galicki przedstawił „Równość i dyskryminacja w szkole”  z prawnego punktu widzenia. Jako kolejna, wystąpiła przewodnicząca CKMN, Aneta Mastalerz, omawiając „Działalność KMN”. Przedstawiła ona nowy regulamin KMN, role członków Klubu Młodego Nauczyciela w organizacji związkowej oraz inicjatywy podejmowane przez KMN w minionym roku.

Po obiedzie odbyła się wycieczka do Muzeum Ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, a następnie spacer po Arboretum.

Ostatniego dnia Zjazdu, warsztaty poprowadził wicedyrektor CEN w Suwałkach, Mirosław Krajewski „ABC konfliktu – uczeń – nauczyciel, uczeń – rodzic, uczeń – uczeń”.  Zajęcia wpłynęły na usystematyzowanie wiedzy dotyczącej agresji i przemocy, normy prawne według których należy reagować na przemoc i agresję oraz zasady postępowania nauczyciela w sytuacji zdarzenia z udziałem dziecka.