I Ogólnopolski Turniej Brydża Sportowego Nauczycieli im. Mieczysława Jarząbka w Łomży

30 października 2018

W piękny sobotni dzień 20 października 2018 r. do siedziby Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży przyjechali pasjonaci brydża, wytrawni gracze z województw podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, by wziąć udział w I Ogólnopolskim Turnieju Brydża Sportowego Nauczycieli im. Mieczysława Jarząbka.

Tradycja gry w brydża w łomżyńskim Oddziale ZNP ma dość długą tradycję. Zapoczątkował ją 1987 roku Pan Mieczysław Jarząbek, ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łomży, inicjując działalność Oddziałowej Sekcji Brydża Sportowego. Dał się poznać jako doskonały organizator turniejów brydżowych, Wraz z członkami Sekcji przez szereg lat reprezentował Oddział ZNP w Łomży na Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Brydżu Sportowym w Grudziądzu.

Turnieje łomżyńskie zyskiwały coraz większą popularność. Najpierw miały zasięg oddziałowy. W 2003 roku turniej brydża został wpisany do kalendarza imprez  wojewódzkich W efekcie odbyło się piętnaście wojewódzkich edycji Turnieju łomżyńskiego brydża. Po odejściu Pana Jarząbka na emeryturę działalność Sekcji Brydża kontynuuje Kol. Adam Myśliwiec. W 2013 r. uhonorowano znakomitego brydżystę i pomysłodawcę Pana Mieczysława Jarząbka, nadając Jego imię Turniejom brydżowym organizowanym co roku w październiku w okolicach Dnia Edukacji. Członkowie Sekcji mogą pochwalić się wieloma sukcesami na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, np.: I miejsce  w Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Brydżu Sportowym w Grudziądzu 2016 r., I miejsce (wraz z parą graczy ze Słupska) w Międzynarodowych Dniach Sportu Nauczycieli w Warnie (Bułgaria) w 2017 r., III miejsce w Międzynarodowych Dniach Sportu Nauczycieli w Albenie (Bułgaria) w 2018 r.

W roku 2018 łomżyński Turniej zyskał rangę ogólnopolską i został wpisany do kalendarza ogólnopolskich imprez ZNP. Na tegoroczny I Turniej zgłosiło się 25 par zawodników, w tym jedna – to uczniowie, członkowie koła brydżowego działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży prowadzonego przez Panią Grażynę Czaplicką. Wśród graczy byli także wielokrotni medaliści i zwycięzcy wielu prestiżowych turniejów. Swoją obecnością zaszczycili również pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Puchary dla najlepszych ufundowali: Prezes ZNP Sławomir Broniarz, Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski, Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych. Roll-up reklamowy Turnieju wykonał Pan Krzysztof Krajewski z Pracowni Reklamy Proart.

Nerwowa atmosfera na zmianę z chwilami skupienia towarzyszyły kilkugodzinnym rozgrywkom, a nad ich prawidłowością czuwał sędzia Pan Grzegorz Zalewski. Około  piętnastej znane już były ostateczne wyniki: I miejsce – para z Warszawy Marian Łukasiaki i Adam Żelazny, II – małżeństwo Halina i Andrzej Borewiczowie, także z Warszawy, III miejsce – Piotr Mazur i Mirosława Doroszuk z Olsztyna. Zwycięzcy otrzymali puchary, nagrody i dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy – pamiątkowe fotografie i łomżyńskie gadżety związane z Jubileuszem 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Turniej został zwieńczony wspólnym posiłkiem, a także gorącymi zapowiedziami, że się za rok, na kolejny II  Ogólnopolski Turniej  Brydża Sportowego Nauczycieli w Łomży przyjedzie jeszcze więcej zawodników.

Ewa Chludzińska